Normal 0 false false false TR JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-ansi-language:TR;}

Egzersiz Testi

Egzersiz testi, egzersiz sırasında EKG’nin kaydedilmesidir. fiziksel aktiviteye karşı kalbin ne kadar iyi yanıt verdiğini ölçmek için yapılır. Dinlenme sırasında görülmeyen kalp problemlerini tespit etmeye yardımcı olabilir.

Test sırasında, yürüme bandında yürürken veya kondisyon bisikleti kullanırken, kalp atımı monitörize edilir.

Egzersiz testi, kardiyak stres test, egzersiz tolerans test ve yürüme bandı testi olarakta bilinir. 

Egzersiz Testi Ne Gösterir?

EKG, kalbin elektriksel aktivitesini kaydeder.

EKG ile iskemi (kalp kasına azalmış kan akımı), anormal kalp ritmi ve diğer kardiak durumlar tanınabilir.

Dinlenme sırasında kalp iyi çalışsa bile, kalp daha ağır iş yüküyle karşılaştığında yeterli kan desteğini sağlayamayabilir. Egzersiz EKG testi, egzersiz sırasında kalbin ne kadar iyi çalıştığını değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca çalışma ile;

·       Egzersiz yapabilme kapasitesi ne kadar? Genellikle sağlıklı kalbe sahip, iyi fiziksel kondisyonu olan kişiler daha uzun egzersiz yapabilirler.

·       Herhangi bir semptom var mı? Yorucu egzersiz sırasında yorgun hissetmek ve dispne tamamen normaldir. Bununla beraber, eğer göğüs ağrısı ve rahatsızlık hissi gelişirse veya aşırı dispne oluşursa kalp probleminin göstergesi olabilir.

·       Kalp atışı ve kan basıncı ne olur? Egzersiz sırasında normalde hem kan basıncı hem de kalp hızı artar. Anormal kalp hızı (çok hızlı veya çok yavaş) veya kan basıncının egzersiz sırasında düşmesi kalp hastalığını gösterebilir.

·       EKG’de ne görülür? EKG’deki belli şekiller (patern) kalp kasına yeterince oksijenden zengin kanın gitmediğini gösterebilir. Diğer yandan, egzersiz sırasında anormal kalp ritmi görülebilir.  

Test Niçin Yapılır?

Açıklanamayan göğüs ağrısı tanısında,

Kalp kasına giden azalmış kan akımını belirlemek için ki bu koroner kalp hastalığının göstergesi olabilir.

Kalbi iyileştiren tedavilerin etkinliğini değerlendirebilmek için (medikasyon veya prosedürler)

Anormal kalp ritmini görebilmek için ki bunlar egzersiz sırasında oluşabilir.

Kalp egzersiz kapasitesini tanımlayabilmek için

 

Test İçin Hazırlanmak

Genellikle test öncesi en az 3 saat yemek yiyip yemediği, su içip içmediği ve sigara kullanıp kullanmadığı sorulur. Eğer diabet hastası veya ilaç alınıyorsa daha özel talimatlara ihtiyaç vardır.

Eğer kalp ilacı kullanılıyorsa doktor tarafından kontrol edilir. Testten bir veya iki gün önce ilaç kesilebilir.

Egzersize uygun rahat ayakkabı ve elbiseler giyilir. Kadınlar genellikle gevşek kıyafet veya hastane önlüğü giyer.

Prosedür hastaya açıklanır ve onam formu imzalatılır. Her türlü soru hekime sorulabilir (çekingen davranılmamalıdır).

Test Sırasında Neler Olur?

Egzersiz testi hastanede, test merkezinde veya muayenehanede doktor, hemşire veya teknisyen tarafından yapılabilir.

Çeşitli elektrotlar (küçük yapışkan bantlar) EKG yi kaydetmek için göğüs duvaına yapıştırılır ve test süresince kalp atımı monitörize edilir. Erkek hastaların elektrodların göğüs alanına yapışması için gerekli alanı sağlamak amacıyla traş olmaya ihtiyacı olabilir.

Kan basıncı ölçen aletin manşonu rahatça kol üzerine sarılır böylece kan basıncı test boyunca kısa aralıklarla ölçülür.

Erkekler genellikle test sırasında üst tarafları çıplaktır. Kadınlar ise genellikle sütyen veya hafif bluz veya hastane önlüğü giyerler.

Yürüme bandı veya kondisyon bisikletiyle test yapılır. Başlangıçta yürüme bandı yavaştır daha sonra hızlanır ve giderek eğim artar. Kondisyon bisikletinde ise başlangıçta pedal çevirmek kolaydır. Giderek zorlaşır.

Sık sık kan basıncı ölçülür ve EKG’de anormal bulgular gözlenir.

Göğüs ağrısı veya rahatsızlık hissi, baş dönmesi, veya dispne gibi her semptomun bildirilmesinden emin olunmalıdır. Yapabildiğince uzun egzersiz yapmaya çalışılmalıdır. Çünkü ne kadar uzun egzersiz yapılırsa o kadar testten fazla bilgi alınacaktır.

Test, yaşa göre hedef kalp hızına erişinceye kadar sürdürülür. Test anlamlı semptomlar görüldüğünde veya çok yorulduğunda sonlandırılır. Diğer taraftan test EKG’de anormal bulgu görüldüğünde veya yeterli bilgi sağlandığında sonlandırılabilir.

Egzersiz testinin egzersiz kısmı sonlandırıldıktan sonra hasta yatağa yatırılır veya sandalyeye oturtulur. Kan basıncı ve EKG 5-10 dk sonra tekrar değerlendirilir. Daha sonra teknisyen tarafından elektrodlar çıkarılır ve elektrod yerleri temizlenir.

Egzersiz testinin egzersiz kısmı genellikle 5-15 dk sürer. Test, hazırlık, egzersiz kısmı ve dinlenme periyodu olmak üzere yaklaşık 1 saat sürebilir.

Egzersiz Testi Güvenli midir?

Egzersiz testi genellikle güvenlidir. Kalp stres altında olduğu için küçük miktarda risk içerir. Nadir muhtemel komplikasyonlar kardiyak aritmi ve kalp krizidir. Eğitimli personel tarafından herhangi bir acil duruma müdahale etmek için yapılır.

Test Sonuçları

Doktor tarafından testle ilgili ön bilgi hastaneden gitmeden önce verilebilir. Bir sonraki muayenede kati test sonuçları bildirilir.

Egzersiz testinden elde edilen bilgi doğru tanı konulmasına ve en iyi tedavi planının geliştirilmesini sağlar.

 

Go to top