Normal 0 false false false TR JA X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:Calibri; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-ansi-language:TR;}

Event Recorder Nedir?

Semptom veya olay “event” olduğunda kalp ritmini kaydeden sistemdir.

Günlerce haftalarca taşınabilir, küçük, hafif bir alettir. Baş dönmesi, çarpıntı, bayılacak gibi olma veya göğüs ağrısı gibi semptomlar hissedildiğinde, düğmeye (butona) basılır ve kalbin elektriksel aktivitesi kaydedilir. Test ile kalp problemine bağlı semptomların olup olmadığı anlaşılır.

Event Monitörü Ne Gösterir?

Anormal kalp ritmine aritmi olarak bilinmekte olup, hem hızda hem de şekilde (patern) değişiklik bulunur. Aritmi sırasında kalp hızı çok hızlı, çok yavaş veya düzensiz olabilir.

Aritmi tanısı kalp elektriksel aktiviteyi kaydeden elektrokardiogram (EKG) ile konulabilir. Standart EKG testi sırasında kalbin elektriksel sinyalleri bir kağıt üzerinekaydedilir.

Sıklıkla aritmi kısa süreli kayıtta görülmez. Eğer aritmi varlığından şüpheleniliyorsa daha uzun süreli EKG kaydı yapılabilir.

Eğer haftada birkaç kez olacak kadar semptomlar sıksa, 24 saatlik EKG yani holter monitörizasyonu yapılabilir. Kayıt cihazı kayışı omuz üzerinden geçirilerek bel etrafına takılır(çanta gibi).sürekli olarak EKG semptom olsun olmasın kaydedilir.

Buna rağmen, eğer semptomlar daha az sıklıkta olursa 24 saatten daha uzun süre monitörizasyona ihtiyaç vardır. Bu durumda günlerce haftalarca üzerinizde kalabilecek “event recorder” önerilebilir.

Event Monitörizasyonu Niçin Yapılır?

Çeşitli nedenlerle evet monitörizasyonu yapılır.

Baş dönmesi, çarpıntı, bayılacak gibi olma veya göğüs ağrısının kalp hastalığına bağlı olup olmadığını bulmak,

Düzensiz ve az sıklıkta görülen aritmileri tespit etmek,

Aritmi tedavisinin (ilaç veya pacemaker-pil) yeterliliğini görmek,

Koroner kalp hastalığı bulgusu olabilen kalp kasına azalmış kan akımını tespit etmek,

Event Recorder Nasıl Çalışır?

Cihazın iki temel tipi vardır. Birisi hafıza kartı olan tip, diğeri ise olmayan tiptir.

Hafıza kartlı recorder: kayıt cihazı hafıza kartlı olup sadece semptom sırasında veya sonrasını kaydetmez. Olaydan önceki zamanı da kaydeder. Bunun faydası hastada cihazı çalıştıracak zaman olmayacak kadar ani semptom gelişirse verilerden haberdar olmaktır.

Hafıza kartlı recorder kayıt cihazı boyutundadır. Kemer veya gömlek cebine konulabilir. Elektrod denilen iki veya 3 yapışkan yama göğüse yapıştırılır. Bu elektrodlar kayıt cihazına kablolar ile bağlıdır.

Kayıt cihazı sürekli olarak kalbin elektriksel aktivitesini tarar. Semptomlar hissedildiğinde butona basılarak kayıt cihazı aktive edilir. cihaz semptom öncesi, sırası ve sonrasını bir iki dakika kaydeder ve depolar.

Cihaz bir veya birden fazla farklı olayı  birkaç dakika saklayabilir. Daha sonra kayıt telefona aktarılarak kabul merkezine (sağlık kuruluşu, doktor)gönderilebilir.

Olay sonrası kayıt cihazı (post-event recorder); hafıza kartı yoktur sadece aktive edildikten sonra kalbin elektriksel aktivitesi kaydetmeye başlar.

Bu tip kayıt cihazı hafıza kartlı kayıt cihazından daha küçüktür ve hafiftir. Şekli ve boyutu kredi kartına benzeyebilir veya kol saati gibi görünebilir. Kayıt cihazında göğse yapıştırılan elektrodlar bulunmaz. (aslında küçük metal diskler içerir ve bu diskler elektrod gibi fonksiyon görürler)

Kredi kartına benzeyen cihazlar cüzdan veya cepte taşınabilir. Semptom hissedildiğinde kartın arkası göğüse doğru tutulur ve düğmeye basılarak kayıt cihazı aktive edilir. Bu cihaz ile semptom sırası ve sonrası bir dakika kaydedilir ve saklanır.

Kol saati şeklinde olan kayıt cihazı bileğe takılır. Semptom hissedilir hissedilme düğmeye basılır ve boşta kalan elin avuç içi saatin üstüne konulur.  Cihaz yaklaşık bir dakika kalp ritminini kaydeder ve saklar.  

Test Nasıl Yapılır?

Hastanede, merkezde veya muayenehanede kayıt cihazı takılır. Hemşire veya teknisyen tarafından cihazın nasıl kullanılacağı anlatılır. Cihaz kullanımı ile ilgili yazılı broşür alınabilir.

Eğer hafıza kartlı cihaz alındıysa elektrodların nasıl takılacağı gösterilir. Elektrodların deride tahriş yapmasından kaçınılmalıdır. Eğer ciltte tahriş olursa doktora haber verilmelidir. Cihaz takılıyken duş alınmamalı, yüzülmemeli veya banyo yapılmamalıdır.

“Event recorder” günlerce, haftalarca kalabilir. Cihaz takılı iken her türlü günlük aktivite yapılabilir. Semptomlar hissedildiğinde “RECORD” düğmesine basıldığında cihaz aktive olur.

Kayıt cihazı çeşitli farklı olayları kaydedebilir. Her semptom sonrasında kayıtlar gönderilebileceği gibi,  kayıt cihazı doluncaya kadar da beklenebilir.

EKG verileri telefona yüklendikten sonra hekim aranmalıdır. Verilerin gönderilmesine karar verildiğinde cihaz üzerinde ”SEND” düğmesine basılır cihaz üzerine telefon ağızlığı yerleştirilir. Kaydedilmiş veriler hastane tarafından alınır, veriler basılır ve yorumlanır.

Günlük Tutmak

Kayıt cihazı kullanımı sırasında günlük tutulmalıdır. Günlük sayesinde hekim, aktivite ve semptomları kaydedilmiş EKG verileri ile kıyaslayabilir.

Şu bilgilerin yazılması gerekmektedir.

Semptom görüldüğünde ne yapıyordunuz (yürümek, merdiven çıkmak, uyumak gibi)?

Semptom olarak ne oldu (baş dönmesi, çarpıntı, bayılma, göğüs ağrısı gibi)?

Semptomun görüldüğü gün ve zaman?

Test Sonuçları

Veriler merkeze ulaştığında, yorumlanıp analiz edilir. Hekim uygun tanıyı ve hasta için en iyi tedaviyi planlar.  

     

 

 

Go to top